Mikoszewo położone u samego ujścia na prawym brzegu Wisły - miejscowość rolnicza o wzrastającej funkcji letniskowej.
Mikoszewo posiada bogatą substancję zabytkową co podnosi bardzo jego walory turystyczno - krajoznawcze. Jego osobliwością jest przede wszystkim przestrzeń międzywala w rejonie przeprawy promowej nad Przekopem Wisły, wypełniona dawną brukówką i placem brukowym.
Obok przyczółków współczesnej przeprawy promowej w Mikoszewie istnieje formie skośnego prostokąta, basen dawnej przeprawy promowej z 1895 roku, obecnie pełniący funkcją małego portu rybackiego. Zachowała się także stara zabudowa związana z funkcjonowaniem przeprawy promowej w postaci przyportowego budynku murowanego z czerwonej licowej cegły, w którym obecnie mieści się bar Keja.
Po lewej stronie przeprawy promowej Mikoszewa usytuowanych jest osiem oryginalnych pierścieni cumowniczych zamocowanych do "kostek" granitowych głęboko wpuszczonych w grunt, (ilustrują one dawną technikę żeglugową). Obok znajduje się skośny prostokąt dawnego basenu promowego kolejki wąskotorowej, do którego kiedyś wpływał prom z podobnego basenu na przeciwległym brzegu w Świbnie.
Osobliwością jest, tutaj trasa toru kolejki wąskotorowej po wyjeździe z promu. Biegł on skośnie międzywałem do wału, a stąd specjalnie uformowanym poboczem wału na szerokość toru.